KAYACIK KÖYÜ

     Köyün kuruluşuyla ilgili tarihi bilgi yoktur. Kayacık, Kırlar bölgesinde, Beşdut Deresi'ne inen derenin batısında yer alan    dağlar üzerinde kurulmuştur. Kayacık. Söğütlü ve Korkutan adında uç mahalleden kurulu olup, kayalık ve sarp, dar bir arazi yapısı vardır. Kayalık arazi yapısından dolayı "Kayacık" adını aldığı sanılmaktadır.
Köyün doğusunda Gürmeç,   batısında Sofuoğlu ve Saray köyü, güneyinde büyük Akseki, kuzeyinde Sofuoğlu ve Yabanlı köyleri vardır.

     1980 nüfus sayımına göre 224 olan nüfusu, 1990 yılı nüfus sayımında toplam 197'ye düşmüştür. En kalabalık ailede    birey sayısı 13'tür. Köyde yeterli iş sahasının bulunmamasından dolayı Çankırı, Ankara ve diğer şehirlere sürekli ve    mevsimlik göç vardır. % 50 dolayında akraba evliliği yapıldığı gözlenmektedir. Kayacık Köyü il merkezine 36 km, ilçeye25 km. uzaklıkta yer alır.Ulaşım işini minibüsle gerçekleştirirler İçme suyu, Karakaya'dan gelen ve çevre köylere dağıtılan grup içme suyundan karşılanır. Sulama amaçlı bir kaynağı ve akarsuyu yoktur. Köy odası tektir. Köye gelen misafirler bu odada ağırlanmaktadır.

     Köy çiftçilik, hayvancılık ve mevsimlik işçilikle geçimini sağlamaktadır. Daha çok fiğ, buğday ve hayvan ürünlerinden tiftik, yağ ve peynir pazarlarlar. Köy hayvancılığında küçükbaş hayvan yetiştiriciliği başta gelir.

Coğrafya

Çankırı iline 39 km, Yapraklı ilçesine 29 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

     Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu ebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.